С какво е известен град Пловдив?

Пловдив, един от най-старите градове в света, запазил своята древна история, архитектурно наследство и културно многообразие, вгледан в историческото ни минало, но и вперил поглед в бъдещето.

Градът се намира в централната част на България и е сред значимите културни, промишлени, административни и исторически центрове на страната.

Неговата богата история се простира хилядолетия назад във времето.

Смята се, че градът е основан през 4-3 хил. пр.н.е. от тракийското племе “Пулпудии”, които дават на селището името Пулпудева. Така Пловдив и регионът му остават завинаги дълбоко свързани с тракийската култура и бит. Многобройни останки и артефакти, свидетелстват за древни тракийски обичаи и активен живот, кипял по тези места. Руини, открити на Небет тепе, датирани от 6000 г. пр. Хр., , го правят най-стария непрекъснато обитаван град в Европа още от Неолита.

През 342 г. пр.н.е., градът е завладян от Филип II Македонски, който го опасва със здрава крепостна стена и му дава името “Филипополис”.

По-късно превзет от римляните, бележи значителен разцвет като важен административен център с богато строителство и бърз културен напредък. Амфитеатър, форум и стадион, изградени през 2-ри век, са сред забележителните архитектурни останки от този период.

През 4-ти и 5-ти век, градът преминава под византийско власт и като важен административен и религиозен център на Византийската империя около него се изграждат манастири и църкви.

Хан Крум завладява Пловдив през 812 г., но едва около 834 г. градът официално става част от Българската държава.

През Средновековието Пловдив преминава десетки пъти от едни ръце в други. България, Византийската и Латинската империи се борят ожесточено за запазването на града в териториите си.

През 12-ти век, вече по времето на Второто българско царство, градът отново влиза в пределите на България след превземането му от цар Калоян.

През 1364 г., Пловдив е завладян от османците. И остава под тяхно владичество до 19 век с името “Филибе”. Дори тогава той си остава важен търговски и културен център, нещо повече – отново бележи разцвет. През този период се издигат много от основните сгради, запазени и до днес в Стария град – Джумая джамия (намира се в самия център на града, до Античния стадион), Чифте баня (построена през 1582 г., днес превърната в Център за съвременно изкуство) и Часовниковата кула от XVI в. на върха на Сахат тепе.

През 1878 г., след Руско-турската война, Пловдив става част от Княжество България, като през 1885 г. е и негова временна столица.

Именно в Пловдив е открита и първата пивоварна фабрика в страната и започва неговият нов икономически подем.

През 1892 г. Пловдив става домакин на Първото българско изложение с чуждестранно участие. Негов приемник днес е Пловдивският международен панаир.

През 20-ти век градът продължава да се развива като индустриален и културен център. През този период се реставрират много от историческите сгради, пазещи забележителното ни архитектурно и историческо наследство и до днес.

Пловдив израства като голям промишлен и търговски център с акцент лека и хранително-вкусова промишленост. В града са инвестирани чуждестранни капитали и се развива модерна търговия, банково дело и индустрия. В годините на Втората световна война бележи ръст в тютюневата промишленост, търговията и износа на плодове и зеленчуци. Повод за гордост е 1943 г., когато пловдивчани спасяват от депортиране 1500 евреи след застъпничеството на тогавашния Пловдивски митрополит Кирил.

Днес Пловдив е известен с безброй исторически забележителности. В него си дават среща минало, настояще и бъдеще. По удивително хармоничен начин той съчетава спомена от миналото с модерния живот. Неговият уникален характер, не може да се сравни с никой друг град в България и света.

През 2019 г., Пловдив намира своето съвременно признание и е обявен за Европейска столица на културата, което допринася за повишеният интерес към неговата богата история и културно наследство.

Със своята вековна история, преминал гордо през борби и катаклизми, Пловдив се превръща в място, където се сливат различни културни влияния, за да създадат неповторимото му излъчване.

Какви забележителности има в Пловдив?

Забележителности в Пловдив:

Старият град, представлява архитектурен комплекс от реставрирани къщи, галерии, кафенета и ресторанти от времето на българското Възраждане и е сред водещите забележителности в Пловдив. Покритите с калдъръм улички придават колоритен и автентичен характер на старата част на града, носещ атмосферата на отдавна отминали времена и спомена за сръчните ръце на майсторите – златари, железари, кожухари, абаджии. И днес Капана има мисията да носи традицията на културно и занаятчийско средище.

Античен Театър. Пловдив притежава един от най-добре запазените и най-значими антични театри в света от времето на Римската империя. Разположен на южния склон на Трихълмието той е разполагал с около 6 000 седящи места. Надпис върху постамент посочва, че е бил построен през 90-те години на I век сл. Хр., от потомък на тракийската царска династия. Освен за театрални представления, се е използвал за гладиаторски и ловни игри и за седалище на Общото събрание на римската провинция Тракия. Бил е действащ до края на IV в. Възстановен е в началото на 80-те години на XX в.

Днес Античният театър е емблематичен за град Пловдив и е сцена на културни събития за оперно, музикално и драматично изкуство – Международен фолклорен фестивал, Оперният фестивал “Opera Open”, Рок фестивалът “Sounds of the Ages” и много други.

Римска улица: Това е археологически резерват, където посетителите могат да стъпят на антични плочници и да видят изложени артефакти от времето на римляните, оставили след себе си строителство от векове за векове.

“Пеещите фонтани” – Водна музикална атракция, любимо място на много жители и гости на града. Струите му се издигат на височина до 20 метра.

Римският стадион се намира под площад “Джумаята”. Видима е само част от него и руини, фрагменти от арени и колонади. Датиран е от ІІ в. и е построен по модел на Делфийския стадион като в света има само 12 такива.

Главната улица, е основната пешеходна зона в центъра на град Пловдив. Всъщност самата тя е забележителност. Голяма част от къщите по Главната са строени в началото на 20-ти век и носят елементи на класицизъм, сецесион и постмодернизъм.

Античният форум е разположен до площад “Централен”. Построен е през I в. от император Веспасиян. Представлява комплекс от сгради, библиотека, монетарница, одеон и др.

Хълм „Небет тепе“ е едно от седемте тепета, запазили се до наши дни, в подножието на които е изграден Пловдив. Това е археологическия комплекс, признат за паметник на културата от национално значение с останки от първото праисторическо селище на Трихълмието, което през XII век пр.Хр. прераства в древнотракийския град Евмолпия и е един от първите градски центрове в Югоизточна Европа. През елинистичната епоха древнотракийската Евмолпия се превръщат в цитадела, пазеща града с внушителна четириъгълна кула и яки крепостни стени.

Хълм „Бунарджика“ не е особено популярен с официалното си име „Хълм на освободителите“, а се нарича по-често „Альошата“, заради паметника на него.

Намира се на запад от централната част на града. Името му идва от турската дума „бунар“, което значи кладенец и носи това име поради многобройните си водоизточници. В римско време се е наричал “Хълмът на Херкулес”, тъй като там е имало голяма статуя на митичния герой. Днес той е обичано място за почивка и излети на пловдивчани и е обявен за природна забележителност.

Река Марица пресича града, предлагайки място за разходки на открито в нейната прохлада през лятото и впечатляваща красота през другите сезони.

Джумаята е една от най-големите джамии в Европа и главен мюсюлмански храм в Пловдив, построена през 14-ти век. Намира в центъра на града и е издигната наскоро след завладяването му от османската армия (1363-1364г) по време на султан Мурад ІІ на мястото на разрушената катедрална пловдивска църква „Света Петка Търновска“.

Какво ТРЯБВА да разгледаме в стария град на Пловдив?

Стария град на Пловдив, както вече разбрахме е истинско пътешествие във времето. Какво може да посетите още? Какви други забележителности в Пловдив ще ни изненадат и очароват?

Експозиционен комплекс “Пловдивският Пантеон”. Музей, който разказва за живота и делото на изключителни личности, свързани с Пловдив.

Къща-музей “Георги Странски”. Възрожденска къща, която дава представа за ежедневието и бита през 19-ти век.

Пловдивски регионален исторически музей с богата експозиция. Намира се във възрожденската къща “Георгиади”.

Регионален Етнографски Музей. Разположен в “Куюмджиевата“ къща, обявена за паметник на културата. Той запознава с богатството на народния бит и обичаи в региона, както и традиционните занаяти абаджийство (производство на вълнени платове) и гайтанджийство (производство на цветни вълнени шнурове), грънчарство, медникарство, железарство, златарство.

Хисар капия. Основната пазарна улица в Стария град, един от символите на Пловдив, със запазена архитектура и колорит, където в старинни магазинчета може да откриете антикварни стоки, ръчно изработени изделия, традиционни продукти и много изкуство.

Музей на лекарската книга, представя уникалното богатство на старата българска медицинска практика.

Мостът на любовта, за романтици и влюбени – атракция, възродена върху стар мост, където влюбените заключват катинари като символ на вечната любов.

Всичко това прави Стария град на Пловдив едно наистина незабравимо преживяване.

Събития:

Градът е ежегоден домакин на множество културни и артистични събития, фестивали и изложби, които оживяват града с музика, изкуство и забавления и привличат творци и посетители от цял свят.

Пловдивски международен фестивал на оптиката “Люсидариум”. Събитие със светлинни инсталации и арт-изкуство в центъра на града.

Пловдивска филхармония с богата програма от класическа и съвременна музика за ценители.

Международна изложба за лозарство и винарство „Винария“. Градът е известен и със своята винарска култура, като в околността му се произвеждат вина от традиционни за България сортове, носещи славата ни по света.

Международното земеделско изложение „АГРА“ за агробизнеса в Югоизточна Европа, под егидата на Министерството на земеделието, храните и горите.  Представя технологични иновации, наука, практически опит, продукти и услуги, предназначено за всички, заинтересовани от селскостопанския сектор.

ФУДТЕХ е международната изложба за храни и напитки. Представя последните иновации за преработка и съхранение на храни, с насоченост към растящото търсене и предлагане на здравословни продукти с високо качество и съвременни производствени решения, екологично чисти и здравословни храни, гурме деликатеси и модерна кулинари, дегустации и майсторски класове.

Къде да запазим хотел за нашия престой в Пловдив?

Разбира се, в бизнес хотел “Визуализа”! Разположен в самото сърце на Стария град, той предлага неповторима атмосфера и изискан комфорт в близост до главните туристически дестинации. И самият той има особена история.

Сградата е построена през 1890 г. от търговците на тютюн Димитър Ставридис и Димитър Маринов – Мардас по проект на италиански архитект и носи неподражаемият дух на тази историческа епоха. Това е сградата на небезизвестната фабрика “Орел“. За онова време тя е сред най-големите и модерни индустриални сгради в България. В нея са произведени първите български пури, показани на Първото земеделско-промишлено изложение в Пловдив през 1892 г. По-късно купена от Карло Вакаро и в последствие от Петър Дяков, сградата е свидетел на индустриален възход, свързан с тютюневата промишленост. За съжаление изгаря до основи, но е възстановена с доброволни дарения от пловдивчани и възкръсва като феникс от пепелта.

Историята й продължава след 9-ти септември, когато е национализирана и превърната в шивашка фабрика, но след 1988 г. е забравена и обречена на разруха.

Днес зданието продължава да живее, като едно от най-добре реновираните в България, предоставяйки изискан лукс, вече като пет звезден бизнес хотел, запазил спомена от недалечното бурно минало и връзка с настоящето, като самия Пловдив.

Ресторант “Валере” към хотела, в модерна и стилна атмосфера, предлага подбрано с усет и внимание меню, вдъхновено от френската и европейската кухня за едно истинско гурме преживяване. И ,разбира се, богата селекция от класни вина, защото какво е добрата храна без чаша хубаво вино.

“Валере” ще ви впечатли с ястия от световна класа, кулинарни изкушения и гастрономически шедьоври, защото е плод на мечтата на своите собствениците Мелиса от Перу и Тодор от Пловдив. А всяка сбъднала се мечта е прекрасна.

Защото ние правим всичко с вдъхновение и любов!